מעשיות מבאר שבע, סיפור חמישי: מדוע נשא אותי גדעון לאישה?

בגולה עסקו היהודים במסחר ובמיוחד במסחר הזעיר. כל עולה ממזרח אירופה חלם להיות בעל מכולת או קיוסק. בארצות מוצאם היו העולים נעזרים לעתים קרובות במָאכֶער שהיה משתדל עבורם אצל השלטונות. על כן כאשר שאלו את זלמן, יהודי מפולניה, "ווֹסְ מָאכְטִיר?" ("מה אתה עושה?"), הוא ענה: "דֵרְוָאיִילֶה גוֹרְנִישְׁטְ, אִיךְ אָרְבֶּעטְ." ("בינתיים כלום, אני עובד.") כך גם כששאלו את עובדיה הצפון אפריקאי "מה אתה עושה?", הוא ענה: "אני מִסְתוֹבֵּבְּ." כוונתו היתה שהוא מסתובב בין המשרדים השונים ובין האנשים בעמדות המפתח ומקדם עניינים.

העולים החדשים נזקקו לסיוע בכל הקשור למציאת עבודה, דיור וחינוך. יותר מכול הם נזקקו להדרכה בנבכי הבירוקרטיה הישראלית. בכל אשר פנו הם שמעו את מילת המפתח "סבלנות". אבל הפתרונות הנכספים בעניין עבודה ופרנסה בוששו לבוא. על כן בחיפוש מענה לבעיותיהם, נדמה היה לעולים שהם יכולים להישען בעיקר, אם בכלל, על בני העדה שלהם. שם, בקרב בני עדתם, הם מצאו את הסולידריות שחיפשו ואת השפה המשותפת. מסיבה זו היה לעולים אינטרס שנציגיהם יתפסו עמדות מפתח במוסדות המובילים. הם רצו נציגים בראשות העירייה ובמועצת העיר, משום שמוסדות אלה הוסמכו לקדם את הנושאים המוניציפליים; הם רצו נציגות במועצת הפועלים שהיתה אז כל יכולה. ההסתדרות דאגה באותם ימים ליצירת מקומות עבודה באמצעות מפעלים שהקימה, להבטחת תנאי עבודה נאותים באמצעות האיגוד המקצועי, לאספקת שירותי בריאות באמצעות קופת חולים ועוד. מעל לכול היה לבני העדות השונות אינטרס עליון להבטיח את ייצוגם במוסדות המפלגה השלטת, כלומר במועצת המחוז של סניף מפא"י בבאר שבע. מי ששלט בקולות חברי המועצה יכול היה להמליך מלכים כרצונו. המועצה היתה זו שהמליצה על המועמד של הנגב ברשימת מפא"י לכנסת, על מועמד המפלגה לראשות העיר או על מועמדיה למועצת העיר.

בפועל התנהלה ההצבעה בבחירות למוסדות סניף מפא"י על בסיס עדתי. מועמד יוצא צפון אפריקה קיבל אוטומטית את כל הקולות של חברי המפלגה שהם יוצאי צפון אפריקה. אם היה הסכם שיתוף פעולה בין עדתו של המועמד לעדות אחרות, הוא קיבל מלבד קולות בני עדתו גם קולות של בי העדות האחרות. מציאות זו הצמיחה מנהיגים שעמדו בראש כל עדה ועדה. בדרך זו הגיע קופלמן לעמוד בראש יוצאי פולניה, איפרגן, משפחת מועטו או משפחת אלוש הנהיגו את יוצאי צפון אפריקה. הרפז ייצג את יוצאי רומניה, חמדי את יוצאי פרס וחכם את יוצאי עיראק. הנציג הנבחר של העדה ראה עצמו מחויב לעזור קודם כול לבני משפחתו ועדתו. כך קרה שכשנבחר אחד מנציגי העדות למועצת העיר, הוא רצה לסדר מיד עבודה לאחיו. כשהעירו לו שזה לא מקובל ולא תקין, אז הוא שאל ברצינות גמורה: "בשביל מה נבחרתי אם לא בשביל לעזור למשפחה שלי?"

כשהתפטר בן גוריון מראשות הממשלה וירד לשדה בוקר, הוא שויך אוטומטית לסניף המפלגה בבאר שבע. כך גם וינברגר, יהודי יוצא הונגריה שלא פיתח שאיפות מנהיגות כלשהן. אלא שוינברגר התחתן עם בת משפחת מועטו שנמנתה עם ההנהגה של עולי צפון אפריקה. עקב נישואין אלה קיבל וינברגר בבחירות למועצת מחוז מפא"י בנגב באופן אוטומטי את קולות יוצאי הונגריה בזכות עצמו ואת קולות יוצאי צפון אפריקה בזכות אשתו. התוצאה היתה שוינברגר נבחר במקום הראשון. הוא אף הקדים את בן גוריון שהגיע רק למקום השני. פולה בן גוריון היתה מופתעת מאוד מתוצאות הבחירות. בחושיה היא הסיקה שבנסיבות הקיימות רק לזוגות מעורבים של אשכנזים ומזרחיים יש סיכוי להצליח בבחירות במפלגה.

כששמעה פולה שגדעון התחתן, התעניינה לדעת מי הכלה. לאור מה שקרה בבחירות למועצת המחוז, התעניינה גם מהו מוצאה. "גדעון נשא לאישה את רות נאמן שהיא ילידת מצרים," נאמר לה. אז אמרה פולה בביטחון מוחלט: "אהה, קוּץ מוּץ! עכשיו אני מבינה. גדעון התחתן עם מצרייה כדי להבטיח את בחירתו, כדי שהוא יקבל בבחירות למועצת המחוז גם את קולותיהם של עדות המזרח." "ואני לתומי חשבתי שגדעון נשא אותי לאישה כי התאהב בי," אמרתי למי שסיפר לי על ה"קוּץ מוּץ" של פולה. ניסו להסביר לה שאני ממוצא אשכנזי ושכל אבותי ואימהותי הם ממזרח אירופה, אבל היא בשלה; דבר לא הועיל. פולה דבקה בעמדתה, בטוחה שאני נמנית על עדות המזרח ושכוונתו של גדעון היתה שתקדים וינברגר יחזור על עצמו.

מחשבה אחת על “מעשיות מבאר שבע, סיפור חמישי: מדוע נשא אותי גדעון לאישה?

  1. ובעניין העדות, העדתיות, החלוקות, הפילוגים וההתחשבנויות – לא התקדמנו אפילו בצעד קטן. למרות הנישואים המעורבים, השנים הרבות של ההזדמנויות והאפשרויות, נראה שהמצב רק הולך ומחמיר. מאד מייאש…

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s